Rajd Arado / Złoto dla zuchwałych! 2-3 maja

Jest maj 1945 roku! Nad Jelenią Górą i Karkonoszami powoli zapada zmrok. W mieście trwa odwrót ostatnich niemieckich jednostek. To oddziały osłonowe, które zabezpieczają wywóz złota, kosztowności oraz zrabowanych w całej Europie skarbów daleko w góry. W kamienicach instalują się strzelcy wyborowi, których zadaniem jest opóźnianie akcji zajmowania miasta przez wojska koalicji antyhitlerowskiej. 

Wieść o drogocennym transporcie, który niebawem zniknąć ma w Karkonoszach dociera do…

Tak rozpoczyna się opowieść, którą przedstawią rekonstruktorzy uczestniczący w Rajdzie Arado 2016! Pierwsza odsłona wydarzenia nastąpi 2 maja 2016 roku o godz. 19.00 w przestrzeni ulic 1 Maja, Marii Konopnickiej i Placu Ratuszowego w Jeleniej Górze. (początek przy siedzibie JCK przy ul. 1 Maja)

Wieczorne spotkanie to tylko wstęp do pikniku historyczno-lotniczego, który odbędzie się w niedzielę, 3 maja na lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego. Wydarzenie połączone jest z obchodami 70. rocznicy funkcjonowania Aeroklubu Jeleniogórskiego, a w programie obok wspaniałej inscenizacji nie zabraknie prezentacji oryginalnych samolotów z okresu II wojny światowej. Wielki finał Rajdu to 30 zabytkowych pojazdów wojskowych, oryginalne samoloty z czasów II wojny światowej i ponad 200 pasjonatów historii z kraju i zagranicy.

 

Informacje:  

2 maja 2016 - godz. 19.00 Inscenizacja pt. „Aleja snajperów” 

Miejsce: ul. 1 Maja, Marii Konopnickiej, Plac Ratuszowy (początek przy siedzibie JCK przy ul. 1 Maja).

Organizator: ARADO Fabryka Historii, JCK, Aeroklub Jeleniogórski

 

3 maja 2016 – od godz. 10.00 piknik historyczno – lotniczy; godz. 14.00 – inscenizacja „Atak na złoty konwój”

Miejsce: lotnisko Aeroklubu Jeleniogórskiego

Organizator: ARADO Fabryka Historii, JCK, Aeroklub Jeleniogórski

Galeria: