ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA - Miejskie Obchody


 

OFICJALNE OBCHODY 225. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA - godz. 12.00 Plac Ratuszowy

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski zapraszają na miejskie, jeleniogórskie uroczystości upamiętniające 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczną się o godzinie 12.00 (3 maja) na Placu Ratuszowym, a po zakończeniu oficjalnej części, uczestnicy przejdą pod pomnik "Wolność i Niepodległość" przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odbędzie się ceremonia składania wieńców i kwiatów. O godz. 13.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny.

 


 

WITAJ, MAJOWA JUTRZENKO! -  koncert kameralny w wykonaniu: Joanna Moryc - sopran, prowadzenie, Jacek Marcinów - skrzypce, Zuzanna Grzelak - wiolonczela, Barbara Sas - fortepian;

w programie: Polonez trzeciego maja - opracowanie Joanna Moryc, Michał Kleofas Ogiński 

Polonez Pożegnanie Ojczyzny, Ludwik Ksawery Łubieński

Ostatni mazur, Fryderyk Chopin - Wojak, op. 74 nr 10,

Fryderyk Chopin - Nie ma czego trzeba, op. 74 nr 13,

Emil Młynarski - Mazur op. 7,

Wojenko, wojenko - opracowanie Joanna Moryc, Kujawiak a-moll - opracowanie Joanna Moryc, Roman Statkowski 

Krakowiak, My, I Brygada - opracowanie Joanna Moryc, Tadeusz Joteyko 

Pieśń Królowej Bony z opery Zygmunt August,

Józef Szczepański - Pałacyk Michla,

Feliks Gwiżdż - Przybyli ułani,

Henryk Wieniawski - Obertas G-dur op. 19 nr 1,

Alfred Schütz - Czerwone maki na Monte Cassino,

Karol Dąbrowski - Ojczyzno ma,

Włodzimierz Korcz - Żeby Polska była Polską,

Wojciech Kilar - Polonez z filmu Pan Tadeusz,

Grzegorz Tomczak - Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie. Tak pisał w XVIII wieku polski bajkopisarz i pedagog Stanisław Jachowicz. Czyżby była w tym odrobina prawdy? W repertuarze wielu przybytków kultury z łatwością znajdziemy kompozycje inspirowane kulturą amerykańską, zachodnioeuropejską czy wschodnią. Interesują nas wybitni twórcy z całego świata. Na szczęście w dzień 3 maja zabrzmi repertuar polski. Muzycy na co dzień związani z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, wykonają najpopularniejsze kompozycje oraz piosenki rodzime. Koncert otworzy Polonez trzeciego maja, aby wprowadzić Państwa w klimat i nastrój ojczystej muzyki. Zwyczajem staropolskim będzie to właśnie polonez. Nie zabraknie innych narodowych tańców polskich takich jak Mazur, Kujawiak czy Obertas. Jak przystało na muzykę polską pojawi twórczość Fryderyka Chopina – kompozytora, którego wrażliwość muzyczna zachwyca do dziś nie tylko Polaków, ale i cały świat, Henryka Wieniawskiego – wybitnego skrzypka – wirtuoza, konkurującego w swoim czasie z samym Niccolò Paganinim czy Wojciecha Kilara – uznanego i cenionego współczesnego twórcy.
Tak więc koncert Witaj majowa Jutrzenko może stać się sentymentalną podróżą, dla kogoś komu bliski jest ojczysty repertuar, może stać się niezwykłą lekcją historii dla młodego pokolenia, a może być także przyjemnie spędzonym wieczorem w towarzystwie najwybitniejszych polskich twórców. Nie zabraknie kompozycji, które niezmiennie cieszą, wzruszają i znajdują na stałe miejsce w sercu współczesnego Polaka.

godz. 19.00 Teatr Zdrojowy, Park Zdrojowy 1 (bilety: 20 zł)

Galeria: